breaking news

Zile Kalesi – Tokat

Ekim 31st, 2012 | by ozkan

Zile Kalesi, Tokat’ın Zile ilçesinde bulunmakta ve bulunduğu yörenin hemen hemen en eski yapılarından birisi olmasıyla da ünlüdür.

Zile İlçesi Tokat’a 70 km uzaklıktadır. 710 metre rakıma sahip olan ilçe çevresindeki dağlık alanların arasında bulunan bir ova görünümündedir. Kale de bu ovanın orta yerinde yaklaşık 70 metre yükseklikteki bir tepecik üzerine yapılmıştır.

Kale Romalılar tarafından M.S. 1.’yy da yapıldığı bilinmektedir. Kalenin bulunduğu alanda, kalenin yapımından önce Seleukoslu Mithriadates’in buraya bir şato yaptırdığı ve şatonun birçok yeraltı geçidine sahip olduğu da bilinmektedir.

Tarihi 4000 yıl eskiye dayanan Zile ve kalenin zaman tüneli içerisindeki en önemli kilometre taşlarından birisi Roma İmparatoru Sezar’ın Pontuslular ile yaptığı 3 büyük savaşın ikisinin Zile ovasında yapılması ile beraber, Sezarın VENI-VIDI-VICI yani Geldim, Gördüm, Yendim sözünü burada söylediği tescil edilmiştir.

Kale Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, İlhanlılar, ve en sonunda 1397 yılında Osmanlıların eline geçmiştir.

Bu kadar el değiştirme, normal olarak kalenin defalarca zarar görmesine ve tamir edilmesine neden olmuştur.

Osmanlı döneminde askeri olarak pek önemi kalmayan kale, harap olmaya yüz tutuysa da 1875 yılında Ziya Paşa tarafından onarılmakla kalmamış, kaleye bir askeri kışla yaptırmış ve kuleyi de saat kulesi haline çevirmiştir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir