breaking news

Zeugma – Gaziantep

Aralık 12th, 2012 | by ozkan

zeugma-mozaikZeugma, Gaziantep’in Nizip ilçesinde, Büyük İskender’in generallerinden Selevkos I Nikator tarafından kurulmuş antik bir şehirdir.

Zeugma Antik Şehri, Birecik Baraj gölünün hemen yanında bulunuyor. Tarih olarak M.Ö. 300 yılı civarı kurulduğu bilinen antik şehir Romalılar tarafından ele geçirildikten sonra köprü anlamına gelen “Zeugma” adı ile anılmaya başlanmıştır.

Antik şehir üzerinde yapılan kazılar 3 bölüme ayrılmıştır. A, B, C diye adlandırılmış bölümlerden A ve B bölümlerinin bulunduğu alan ve şehrin villa, çarşı gibi yapıları bugün baraj gölünün altında kalmıştır.

C bölümünde kazı çalışmaları başlamak üzeredir. Diğer bölümlerden çıkartılan taşınabilir buluntular, Zeugma Müzesinde sergilenmektedir. Buluntular daha önce Gaziantep Arkeoloji Müzesinde sergilenmekteydi.

Buluntuların önemli kısmı mozaiklerden ve heykellerden oluşmaktadır. A ve B alanlarında yapılan kurtarma kazılarında bir dünya rekoru kırılarak 100.000 adetten fazla mühür baskı koleksiyonu müzede sergilenmektedir.

Antik Kent Nizip ilçesine 10 km, Gaziantep iline ise 50 km uzaklıktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir