breaking news

Yesemek Açık Hava Müzesi

Mart 1st, 2013 | by ozkan
Yesemek Açık Hava Müzesi
Gaziantep
0

yesemek-acikGaziantep il sınırları içerisinde bulanan Yesemek Açık Hava Müzesi İslahiye ilçesine 23 kilometre uzaklıkta bir yamaç üzerinde bulunmaktadır. Aynı zamanda Karatepe Sırtı olarak da adlandırılan bu yamaç Kurt Dağı’nın da güney uzantısını oluşturmaktadır.

Yesemek Heykel yapım atölyesi ilk olarak Hititler zamanında I. Şuppilluma döneminde işletmeye açılmış ve yöredeki yerli halk olan Huriler burada çalışmaya başlamıştır. Hititlerden sonraki dönemlerde yapılan heykellerde Asur ve Suriye etkileri görülmektedir. Daha sonraki dönemlerde bölgeye gelen Aramiler heykellere kendi etkilerini yansıtmışlardır. Bu nedenle burası çeşitli devletlerin kültürlerini yansıtan önemli bir merkezdir.

Yesemek’teki ilk kazı çalışmaları 1958-1961 yılları arasında Prof. Dr. Bahadır Alkım başkanlığındaki bir ekip tarafından yapılmış ve 200’e yakın heykel ortaya çıkarılmıştır. Daha sonra İlhan Temizsoy zamanında devam eden çalışmalarda da 300’e yakın heykel ve heykel taslağı ele geçirilmiştir. Bu gelişmeler üzerine Gaziantep Müzesi Müdürlüğü burayı Yesemek Açık Hava Müzesi haline getirmiştir.
Burası 100 dönümlük bir alan üzerine kurulmuş çok eski bir heykel atölyesidir. Burada yapılacak olan heykeller ince bazalt bloklardan parçalar halinde ayrılmaktadır. Bazalt blokların içerisi oyulmakta ve buralara ahşap parçalar koyulmaktadır. Daha sonra bu boşluklara sus dökülerek ahşap parçaların şişmesi beklenmektedir. Bu şekilde taş bloklar birbirinden ayrılmıştır. Daha sonra taşlar bu atölyeye getirilerek istenilen şekiller verilmektedir.

Yesemek Açık Hava Müzesinde günümüzde 300’den fazla eser sergilenmektedir. Ayrıca sfenksler, aslanlar, çeşitli tanrılar, hayvanlar ve mimari parçalar da bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir