breaking news

Yedigöller – Bolu

Aralık 13th, 2012 | by ozkan
Yedigöller – Bolu
Bolu
0

yedigoller02Yedigöller, Bolu ili sınırları içerisinde 2019 hektarlık alandaki bir milli parktır. 1965 yılında Milli Park olarak ilan edilen alan Ankara İstanbul karayolu üzerindeki 152.km Yeniçağa ve 190.km Bolu ilinden kuzeye ayrılan yollarla ulaşmak mümkündür.

Yöre oldukça engebeli bir arazi üzerindedir. Arazi genelde Kayın ağaçlarının egemenliğindeki ormanla kaplı olsa da meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, göknar, sarıçam, ıhlamur gibi değişik ağaç türleri de bulmak mümkündür.

Parkın hâkim olduğu alanlarda yabani hayvanların da sayıca çoğaldığını söyleyebiliriz. Karaca, geyik, ayı, yabani domuz, tilki, sincap ve kurt türlerine rastlamak mümkündür.

Kültür alabalığı yetiştiriciliği de ilk defa bu parkta 1969 yılında yapılmıştır. Günübirlik piknik, kamp, olta balıkçılığı, yürüyüş, fotoğrafçılık için bolca ziyaretçileri bulunmaktadır.

Bölgeye ismini veren yedi tane göl ise kayan kütlelerin vadilerin önlerini kapatması ile oluşmuş irili ufaklı göllerdir. Bölgede bulunan göllerin adı, Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl’dür.

Doğal fotoğraflar çekmeyi seviyor, sessiz ve sakin mekânlar arıyorsanız mutlaka fotoğraf makinelerinizi alıp bir an önce vakit kaybetmeden yola çıkmanızı tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir