breaking news

Yaşayan Müze – Beypazarı

Ekim 15th, 2012 | by ozkan

Haftada bir gün, her hafta ziyaret edeceğiniz bir müzede sürekli farklı şeyler görmek sizi heyecanlandırmaz mıydı?

Beypazarı Yaşayan Müze işte tam da böyle bir müze olduğunu söylemek bizi de heyecanlandırıyor. Her hafta farklı etkinlikler düzenlenen müze, aslında Beypazarı’nın ileri gelen tüccarlarından Katırcıoğlu Ali soyundan gelen Abbaszade Mustafa Efendi tarafından yaptırılmış yan yana bulunan iki konaktan birisidir. Konaklar 19. yüzyılda yapılmış ve yapımı yaklaşık 2 sene sürmüştür. Konaklar bir tepeye yaslanmış şekilde konumlandırılmıştır.

Mimari olarak klasik diye tabir edebileceğimiz, hemen her bireyin hayallerini süslediği o ünlü Osmanlı ihtişamını yansıtan bir görüşüne sahiptir.

Sizi asıl şaşırtacak noktalardan birisi de, konakta fotoğraf çekmek, dokunmak ve sergilenen eserleri en ince ayrıntılarına kadar incelemek serbest bırakılmıştır. Etrafınızda sizi bir müzede hissettirebilecek uyarı levhalarını görmeyince insan gerçekten bulunduğu ortam ile daha rahat bütünleşebiliyor.

Müze de veya konakta desek daha doğru olacak sanırım, Ebru sanatı, hat sanatı, ıhlamur baskı, kurşun dökümü, kahve kültürümüz, şerbet kültürümüz, Türk masalları anlatımı, Hacivat – Karagöz perde oyunu ve çeşitli çocuk oyunlarını yakından görme ve içerisinde yer alma şansına sahip olmaktasınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir