breaking news

Uzungöl – Trabzon

Kasım 19th, 2012 | by ozkan
Uzungöl – Trabzon
Karadeniz Bölgesi
0

Kalemi kâğıdı çıkartın ve lütfen Uzungöl adını bir kenara yazın. Burası sadece Türkiye’den değil, bütün dünyada insanların en az bir kere görmesi gerektiği yerlerden birisi.

Trabzon’a 99km ve Çaykara’ya 19km uzaklıkta olan bir yer. Zaten Çaykara’ya bağlı turistik bir belde olduğunu hemen belirtelim.

Deniz seviyesinden 1090 metre yüksekte bir vadi düşünün. Vadinin bir noktasında yamaçlardan düşen kayalar Haldizen deresinin önünü tıkamış. O suda birikmiş ve göl olmuş.

İşte o göle de Uzungöl demişler.

Bölge doğal sit alanı ve park ilan edildiği için artık gölün yakın yerlerinde yapılaşmaya özellikle izin verilmiyor. Zaten gölün dibinde bulunan caminin haricinde kalan binaların birçoğu ahşaptır.

Yabani havyaların hali hazırda yaşadığı ve kışın aklınıza gelecek herhangi bir kayak merkezini kıskançlığından çatlatacak kadar güzel bir beyaz ve saflığa bürünüyor.

Yazın ise bin bir tane yeşil tonu. Bu tonu elde etmek için de bir sürü değişik ağaç türü olmalı elbette.

Yürüyüş ve piknik alanları olduğunu söylememize gerek yoktur sanırım. Hatırlatmakta fayda var, belde 1700 yatak kapasitesine sahip. Pansiyon ve otel bulmak oldukça kolay olduğunu düşünseniz de sadece yerli turistlerin değil, yabancı turistlerin de olduğunu söylemek lazım.

O yüzden gitmeden önce ya rezervasyonunuzu yapın veya önleminizi alın deriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir