breaking news

Uşak Kanyonu – Uşak

Kasım 27th, 2012 | by ozkan

Uşak Kanyonu, Uşak ili sınırları içerisinde Ulubey ilçesinde bulunmaktadır. Kanyon aynı zamanda ilçenin adı olan Ulubey Kanyonu olarak da bilinir.

Bu bilgi sizi şaşırtacak olsa da hemen bahsedelim. Kanyon, ABD, Arizona’da ki Büyük Kanyondan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonudur.

Ancak kanyonun yeteri kadar tanıtıldığını söylemek pek mümkün değildir. Bölgedeki tarihi buluntular kanyon ve çevresindeki Ulubey’de yerleşimin M.Ö. 4000 yıllarına kadar dayandığını göstermektedir.

Bölge 1071 Malazgirt Savaşından sonra Türklerin Ege Bölgesine kadar ilerlemesi ile Anadolu Selçuklulara geçmiştir. Haçlı seferleri sonrasında Bizanslılar himayesine girdiyse de, Miryakefalon Savaşı sonrasında tekrar Türklerin eline geçmiştir. Karesioğullarından sonra Germiyanoğullarının himayesindeki toprakların bir kısmı, Yıldırım Beyazid’in Germiyanoğulları’ndan aldığı eş için çeyiz olarak Osmanlılara geçmiş, varis olmadığı için vasiyet sonucu kalan topraklar da Osmanlı himayesine geçmiş oldu.

Kanyon, Banaz Çayı boyunca devam eden bir ana kanyon ve buna bağlanan onlarca yan kanyonlardan oluşmuştur.

Kirlilikten dolayı sorunlar yaşanan kanyon topraklarında her türlü sebze ve meyve yetişmektedir. Bölge yamaç paraşütü, yürüyüş sporları, gezi fotoğrafçılığı, sal sporları, kaya tırmanışları, balonlu geziler yapılabilecek imkânlar bulunmaktadır.

Kanyon, Uşak iline 29 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir