breaking news

Uluabat Gölü – Bursa

Kasım 13th, 2012 | by ozkan

Uluabat Gölü, Bursa ilinin batısında yer alan ve il merkezine 35km uzaklıkta bir göldür. Göl batıya doğru 25km uzunluktadır. Göl 160km2 yüzey alana sahiptir.

Göl genelde sığ bir göl olmakla beraber, göle girmek aslında tehlikelidir. Gölün kıyıları genelde bataklık ve sazlıklardan meydana geldiği için, gölde yüzmek tehlike arz etmektedir.

En derin kısımları gölün orta alanında bulunan Halil Bey adası yakınlarındaki bulunan çukurlardır ve derinlikleri yaklaşık 10 metreyi bulmaktadır.

Gölün oluşma şekli ile ilgili iki farklı görüş vardır. Gölün içerisinde 7 adet ada bulunmaktadır ve en büyükleri, en derin çukurların bulunduğu ada olan Halil Bey adasıdır.

Gölü besleyen su kaynağı Mustafa Kemal Paşa çayıdır. Fazla sularını ise Uluabat Deresi ile Susurluk çayına akmaktadır.

Göl, Türkiye’deki en geniş Nilüfer yataklarına sahiptir. Bu alanlarda aynı zamanda tilkikuyruğu, kıvırcık ve su sümbülleri bulunmaktadır.

Kuş Cenneti Manyas’a yakınlığı nedeni ile kuş türlerinin bir kısmının burada da beslendiğini görmekteyiz. Tükenmeye yüz tutmuş, 1500 çift olduğu tahmin edilen Küçük Karabatak kuş türünün 300 çiftinin gölde bulmak mümkündür.

Göl çevresinde kamp kurulabilecek alanlar olduğu gibi balık avlamak için günü birlik de gidilebilir.

Bursa İzmir yolu üzerinde olan göl, aynı zamanda aynı isime ait belde bulunmakta ve her türlü ihtiyaç buradan temin edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir