breaking news

Uçansu – Antalya

Ekim 15th, 2012 | by ozkan

Uçansu Antalya ile Alanya arasında, Gebiz sapağına döndüğünüzde bir 17 km daha giderek ulaşabileceğiniz, adından da anlaşılabileceği gibi bir şelale.

Aslında şelale kelimesi belki Uçansu’yu tam olarak anlatmaya yetmiyor olabilir. Şelale denildiğinde suların hışımla yüksek bir yerden döküldüğünü ve düştüğü yerde içinde kalan son siniri de köpürerek atan bir manzara geliyor aklımıza.

Uçansu için aynı şeyleri söylemektense, 45-50 metrelik yükseklikten aşağıya doğru sakin bir şekilde süzülen suların olduğu bir yer demek daha doğru olur.

Su süzülse de elbet ses çıkartmayı ihmal etmiyor. Buraya kadar gelip, sakin bir ortam, temiz bir hava ile karşılaşmış, bir şeyler yedikten sonra hamağı serip yatmışsanız, işte su döküldüğünde ancak size ninni söyleyecek kadar gürültü yapıyor diyebiliriz.

Uçansu sadece bir tane şelale değil tam iki tane şelale görme fırsatı veriyor sizlere. İlkine kadar aracınızla ulaşmanız mümkün. Hatta doğal ortamı bozmayacak şekilde tesiste var ve doğal bir havuz içerisinde yüzmek isteyenler için imkânlar da mevcut.

Diğer şelaleye ulaşmak ise kolay değil, hatta hiç kolay değil. Yaklaşık 1,5 saat yürümeniz gerekiyor ki kesinlikle çocuk ve yaşlıların yürüyebileceği bir yol değil. Aracımla giderim diyenlere kötü haberi verelim. Araçla gitmek mümkün değil.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir