breaking news

Truva Atı – Çanakkale

Ekim 15th, 2012 | by ozkan

İnsan zekasından tutun, tutkuları, aşkı, ihtirası, savaşı, vahşeti ve yazarken aklıma gelmeyen belki de daha bir çok duyguya simge olabilecek başka bir yapı var mıdır sizce de?

Truva Atı’ndan bahsediyoruz.

Günümüzde bilgisayarları uzaktan eline geçirmek isteyen bilgisayar korsanlarının kurbanlarının bilgisayarlarına sokmaya çalıştığı yazımlara da verilen isme ilham olmuş bir eserden söz ediyoruz.

Truva Atı, Truva antik şehrinde bulunmaktadır. Antik kente ulaşmak için Çanakkale’den yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuğun ardından ulaşılabilir.

Troyalılar ve Akhalılar arasında yaklaşık 10 seneden beridir süren bir savaş bulunmaktadır. Akhalı askerler yorgun düşmüş ve savaştan bıkmaya başlamıştır ama Truva’nın surları aşılacak gibi gözükmüyorken Odysseus’un aklına bir plan gelir.

Büyükçe tahtadan bir at yapılır. Akhalılar savaştan çekiliyor gibi gözükürken geride yapılan atı bırakırlar. Gemilerine binerler ancak ülkelerine dönmek yerine Bozcaada’nın arka kısmına geçerek Troyalıların göremeyeceği bir şekilde beklemeye başlarlar.

Truva Atının fikir babası Odysseus başta olmak üzere birçok seçkin savaşçı atın içerisine saklanmıştır. Tahta at Truva’nın batı kapısı önünde terk edilmiş ve başına da sadece Sinon adındaki bir asker bırakılmıştır. Asker yunanlılardan nefret ettiğini, kendisinin ve atın, Akhalıların geriye dönebilmeleri için Tanrıça Athena’ya kutsal bir sunak olarak geride bırakıldığını söyler.

Buna inanan Troyalılar atı surların içerisine alırlar ve uzun süren kuşatmadan kurtulmanın verdiği sevinç ile çılgınlar gibi eğlenir ve alkolün etkisi ile sızarlar.

İşte bu sırada atın içine saklanan Akhalı savaşçılar surların kapılarını açarlar ve gizlenmekte olan Akha ordusu da saldıra geçer.

Truva baştan sona yıkılmış ve korkunç katliamlara sahne olmuştur. Menelous katliam sonrasında Helen’i de alarak Yunanistan’a gider.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir