breaking news

Topkapı Sarayı – İstanbul

Kasım 27th, 2012 | by ozkan

Topkapı Sarayı İstanbul Sarayburnu’nda bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu 600 yıllık saltanatının 400 yılını buradan yönetmiştir.

Saray, kurulduğu dönemde 700.000 m2 lik alana sahip olsa da günümüzde sadece 80.000 m2 si saray sınırları içerisindedir.

Abdülmecit döneminde yapılan Dolmabahçe Sarayı ile Topkapı Sarayı eski önemini yitirmiş ve 4.000 kişiyi bulan nüfusun büyük bölümü bu sarayı terk etmiştir.

Saray, kutsal emanetlere ev sahipliği yapmaktadır. Saray Atatürk’ün emri ile 3 Nisan 1924 tarihinde halkın ziyaretine açılmıştır. Günümüzde Topkapı Müzesi adı ile halka açık olan saray 1985 yılında Unesco Dünya Mirasları listesine alınmıştır.

Sarayın yapımına 1465 yılında başlanmış 1478 bitirilmiştir. İstanbul’u da fetheden Sultan Mehmet tarafından yatırtılan Topkapı Sarayı’nın mimarı Alaüddin ve Davud Ağa’dır.

Sarayın yapımında Edirne’de günümüzde ancak kalıntıları ulaşmış Edirne Sarayından esinlenildiği görülmektedir. Çeşitli avlular ve bahçeler arasında devlet işlerinin görüldüğü binalar, padişahın ikametgâhı, saray görevlilerinin yaşadığı binalar bulunmaktadır.

Müze ziyaret saatleri yaz ve kış dönemlerinde farklıdır. Müze kart ise bazı bölümlerde geçerli değildir.

Müze içerisinde fotoğraf çekmek, bebek arabaları ile bazı kısımlara girmek ve Kutsal Emanetlerin bulunduğu alana uygun olmayan kıyafetlerle girilmesine izin verilmediği gibi 18 yaşından küçükler başta olmak üzere birçok kişi içinde müze giriş ücreti alınmaz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir