breaking news

Termessos Antik Kenti

Aralık 7th, 2012 | by ozkan

Akdeniz Bölgesi’nin en değerli tarih miraslarından biri olan Thermessos Antalya’da yer almaktadır. Yaklaşık 1.670 metre yükseklikte Bey Dağları’nın bir uzantısı olan Güllük Dağı’nda yer almaktadır. Doğal ve tarihi zenginliği sebebiyle Milli Park kapsamına giren Thermessos; Büyük İskender’in kuşatması sonucu tarihe girişini yapmıştır.

İskender’in Frigya’ya geçmek isterken Thermessos’tan geçmiş olması ile anılmaya başlayan şehir; tabiat şartları ile rahatça korunabilmekteydi. Sarp dağların ve büyük engellerin bulunduğu bölgede bulunan şehir; yerleşim yerleri ve tiyatrosuyla görülmeye değer bir tarihi kenttir. Kimsenin o kadar yükseklikte ve zorlu yollar altında bulunan bir yerde antik bir şehrin bulunacağı aklına bile gelmezken; Thermessos uzun yıllardır burada bulutlara değecek yükseklikte bulunmaktadır.

Odeon ve Küçük Artemis Tapınağının da bulunduğu bu efsanevi şehir huzur ve doğa harikalarıyla doludur. Görenleri hayrete bırakan güzellikleri ve şaşırtıcı doğal savunma sistemi ile şehrin nasıl olurda kuşatıldığına insanın aklı ermiyor. Tiyatro ve Pazar yerinin de içinde bulunduğu bu harika antik kentte günümüzde güzel yürüyüş parkurları ve kafeteryalar bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir