breaking news

Tarihi Asansör – İzmir

Ocak 18th, 2013 | by ozkan

asansorTarihi asansör, İzmir’in simgelerinden biri olan tarihi bir yapıdır. Biri diğerinden yaklaşık 58 metre yükseklikte olan Mithatpaşa Caddesi ile Halilrıfatpaşa Caddesi arasında işleyen iki asansörü barındıran asansör kulesidir. Tarihi asansör, 1907 yılında Musevi bir iş adamı olan Nesim Levi tarafından yaptırılmıştır. Birinden diğerine 155 basamakla ulaşılan iki semt arasında kolay ulaşımı sağlamak amacıyla yaptırılmıştır.

Günümüzde ise İzmir büyükşehir belediyesi tarafından eğlence, kültür ve dinlenme mekanı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kentin önemli turistik noktalarından biri olarak da bilinmektedir.

Tarihi asansöre halk arasında Asansör Çıkmaz Sokağı olarak da bilinen Dario Moreno adlı sokaktan ulaşabilirsiniz. Kul taş olan iki bölümden sonra tuğla olarak yükselmeye başlar. Ayrıca yapının Halilrıfatpaşa Caddesi’nin bulunduğu kısmında demir konsollar üzerinde taşınan ahşap bir balkon da bulunmaktadır. Bu balkondan İzmir’i kuşbakışı olarak izleyebilirsiniz.

İzmir’i yüksekten izleme imkanı verdiği için pek çok İzmirli tarihi asansörü ziyaret etmektedir. Bunu ile birlikte fotoğrafçılıkla ilgilenen kişilerinde ilk duraklarından birisi asansör olarak bilinmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir