breaking news

Süphan Dağı

Mart 24th, 2013 | by ozkan

suphanSüphan Dağı Türkiye’nin en doğusunda, Van Gölü’nün yanı başında, adeta dünyaya meydan okurcasına yükselmiştir. Çetin ve zor bir coğrafyada, mahallenin bıçkın delikanlısı edasıyla poz vermektedir. Adı arasıra kulağımıza çalınmakla birlikte, Süphan Dağı hakkında yörede yaşayanlar dışında çok fazla bilgi sahibi olan yoktur. Efsanelere konu olan Süphan Dağı şahit olduğu aşk acısını herkesten saklıyormuş gibi görünür.

Süphan Dağı farklı tatil seçeneklerini yaşamak isteyenler için ideal tercihtir. Tırmanış için öncelikle Adicevaz Jandarma Komutanlığı’ndan izin almak gerektiğini belirtmek lazım. Doğabilecek olumsuzluklara karşı turistlerin güvenliği açısından uzun bir süredir Süphan Dağı tırmanışları Jandarma Komutanlığı tarafından denetleniyor.

Süphan Dağı tırmanışı için en ideal dönem eylül ayıdır. Sıcakların etkisinin azaldığı ve özellikle gece ayazlarının şiddetlenmediği bu dönemde, heyecan sevenler ve gençler tarafından ilgi gören bu turlar farklı bir deneyim yaşamanızı sağlar.  Tırmanış doğu ve güney yamaçlarından gerçekleşmektedir. Aydınlar ya da Harmantepe Köyü’nden başlayan tırmanışa 2500 mt yükseklikteki Şekerpınarı ya da Süphan Yaylası’nda kamp kurulması ile birlikte mola verilir. Tırmanış sırasında Van Gölü sürekli faklı manzaralar sergileyen cilveli bir güzeli andırmaktadır. 4058 mt yükseklikteki zirveye varıldığında, örtü buzulu tırmanışı bitirenleri adeta selamlar. Kısa bir mola ve sonrasındaki dönüş ile birlikte 8-10 saat arası sürmektedir.

Süphan Dağı mağrurdur, gururludur, Nemrut ya da Ağrı Dağı’na benzemez. Suskunluğu onun şanındandır. Ancak kendisini ziyaret edenleri en iyi şekilde ağarlar ve tüm güzelliklerini önlerine serer.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir