breaking news

Sümela Manastırı – Trabzon

Ekim 15th, 2012 | by ozkan

Trabzon il sınırları içerisinde Maçka Altındere köyünde yer alan manastırın diğerler manastırlardan ayrılarak bu kadar ünlü olmasının nedeni sadece tarihinin çok eski zamanlara dayanması değildir.

Sümela Manastırı, yapıldığı yer itibari ile standart bir bina görüntüsünden çok bir mağara kilisesidir. Kilise inşaatının M.S. 365 ile 395 yılları arasında gerçekleştiği sanılıyor. Gerçi kilisenin ilk kurulduğu tarih ile yaklaşık bin sene sonra manastıra dönüştürülmesi arasında kalan dönem ile ilgili çok fazla bilinen bir şey yok.

 Manastırı özel kılan hikayesi ise Atina’lı Barnabas ile Sophronios isimli iki keşiş rüyalarında H.z. İsa’nın öğrencilerinden Aziz Luka’yı görürler. Aziz Luka yaptığı üç Panagia ikonundan, Meryem’in bebek İs’yı kollarında tuttuğu ikonun bulunduğu yer olarak Sümela’nın yerini görmüşler.

Tabi bu iki keşiş birbirlerinden habersiz Sümela’nın yolunu tutmuşlardır. Trabzon’da karşılaştıklarında bulunma amaçlarını birbirine anlatan keşişler daha sonra kilise inşa etmeye karar verirler ve böylece Sümela Manastırının temelleri atılmış olur.

Yapı, 13. yüzyılın ikinci yarısında Trabzon İmparatoru Aleksios tarafından manastıra dönüştürüldü sanılmaktadır.

Osmanlı döneminde birçok padişah tarafından Sümela ile ilgili yayınlanan fermanlar bulunmaktadır. 1918’e kadar süren Rus İşgali sırasında Sümela Manastırı diğer bir çok tarihi yapılar gibi karargah olarak ta kullanılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir