breaking news

Sorgun Yaylası – Ankara

Ekim 15th, 2012 | by ozkan

Ankara’ya 118 kilometre uzaklıkta bulunan Sorgun Yaylasına ulaşmak yaklaşık 2 saat sürmektedir. Yaklaşık 2 bin metre rakımlı Kavaklı Dağı’nda bulunan yaylada bir de göl bulunmaktadır. Yayla ve göl arası 2 km civarında.

Sorgun Yaylasında bulunan gölde amatör balıkçılar için avlanma imkânı da bulunmaktadır. Yolu düzgün olduğundan hemen her türlü araçla bölgeye ulaşmanız mümkündür. Günübirlik gidebileceğiniz gibi bölgede kamp ta yapabilirsiniz. Ayrıca bölgeyi gezdiren günübirlik turlara da katılmanız mümkün.

Yol boyunca çok sayıda köy ve yerleşim birimlerinden geçiyorsunuz. Bu yol boyunca köylülerin kurduğu ve yöresel yiyeceklerin satıldığı birçok tezgâh bulabilirsiniz.

Piknikçiler için et veya diğer piknik malzemelerini de göl civarı temin edebilirsiniz. Balık tutmayı da biliyorsanız taze balık yeme imkânınız da var.

Bölgede söğüt, çam ve birçok meyve ağacı bulunmaktadır. Eğer yanınıza hamak almışsanız ağaçlar sadece size gölge ederek hizmet etmekle kalmayacaktır.

Gölün çevresinde yürüyüş ve bisiklet parkuru da bulunuyor. Yaylanın tanıtımına katkıda bulunmak için Mayıs ayı sonunda veya Haziranın hemen başında festival yapılmakta. Yaylanın suları da çok ünlü olmakla beraber yol üzerinde birçok kuyuda bulabilirsiniz. Aracınızla giderseniz yanınızda birkaç boş damacana da götürmeyi unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir