breaking news

Siren Kayalıkları – Foça İzmir

Ekim 15th, 2012 | by ozkan

İzmir’in Foça ilçesi, Orak Adası yakınlarında bulunan kayaklar, Siren Kayalıkları olarak bilinmektedir.

Kayalıklar, adacıklardan oluşmuştur. Kayalıklarda insanın yaşaması pek mümkün değildir. Yakın bir geçmişte kayalıklara çıkmak, kayalıkların yakınlarındaki denizde yüzmek ve mağaralara girmek yasaklanmıştır. Kayalıklar ve mağaralar fok balıklarına ev sahipliği yapmaktadır. Fok balıklarının üreme ve yaşamlarını daha rahat sürdürebilmeleri adına alınan karar nedeni ile bölgeye yapılan ziyaretlerde yüzmek için farklı alanlar bulunmaktadır.

Kayalıkların cazibe oluşturmasının tek nedeni olağan üstü doğal bir güzelliğe sahip olması değildir. Bunun yanında isminin geldiği efsanede anlatılanlar da doğal güzel güzelliği kadar ünlüdür.

Bölgeye ulaşmak için Foça’dan tekne gezilerine katılmak gerekmektedir. Bunun dışında kendi tekneleriniz ile de bölgeye gidebilirsiniz ancak dikkatli olmanızı öneririz. Ayrıca Foça’dan yine tekne kiralayıp kendiniz özel olarak da buraya gelebilirsiniz.

Siren Kayalıkları isminin, Homeros’un ünlü Odeyssesia destanında anlatılan hikâyeden almaktadır. İlyada Destanına konu olan Truva ve Yunanlılar arasında süren 10 yıllık savaşın Yunanlıların galibiyeti ile sona ermesinden sonra, Yunanlı askerlerin eve dönüş hikâyesinin anlatıldığı Odeyssesia Destanına göre, savaşın kahramanlarından biri olan komutan Odysseus, Yunanistan’ın batısında bulunan küçük bir adaya gitmek için yola koyulmuştur.

Odysseus bir adada tanrılar tarafından 10 yıl tutsak edilmiş ve nihayet serbest bırakılmıştır. Eve dönüş yolculuğu sırasında Siren Kayalıklarının yakınından geçmesi gerekmektedir. Siren Kayalıklarında yaşadığı inanılan Siren adındaki kızların çaldıkları müzik ve söyledikleri şarkıdan etkilenen denizcilerin büyülendiği ve kayalıkların etrafında hapsolarak orada helak olduğu söylenmektedir.

Odysseus kahini ve aynı zamanda büyücüsü Kirke bu durumdan haberdar olduğu için, Odysseus’u uyarır. Odysseus tayfalarının kulaklarını bal mumu ile kapatır ve ses duymalarına engel olur. Ancak kendisi de sesi duymak ister ve buna karşın orada hapsolmamak için ağızını sünger ile kapattırır ve kendisini de direğe bağlatır.

Gemi Siren Kayalıklarına yaklaştığında beklenen olur ve Odysseus sesleri duyduğunda adeta kendinden geçer. Emir vermek ve orada kalmak istese de, ağızı kapalı olduğu için ne konuşabilir, ne de kulakları tıkalı olan denizciler Odysseus’u duyabilir. Böylelikle Odysseus büyüleyici sesi duymasına rağmen orada hapsolmadan evine dönebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir