breaking news

Sinop Cezaevi – Sinop

Kasım 19th, 2012 | by ozkan
Sinop Cezaevi – Sinop
Sinop
0

Anadolu’nun Alkatrazı. Beklide Sinop tarihi kalesi içerisinde bulunan Cezaevini anlatmak için başka bir söze gerek yok. Tek kelime ile zaten bütün kaleyi özetliyor.

Sinop Cezaevi yarımada şeklinde, üç tarafı denizlerle çevrili olan ve tarihi kale duvarları içerisinde yer alan cezaevine ev sahipliği yapan yapı 4000 yıl önce yapılmış.

Gaskalıların yaptığı kale Grek, Pontus, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılar tarafından da ele geçirildikleri dönemlerde onarılmış ve hatta genişletilmiş.

Kalenin ne zaman Cezaevine dönüştürüldüğü pek bilinmiyor ancak ilk resmi sayılabilecek kayıtlar ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde 1568 yılını gösteriyor.

Evliya Çelebi, cezaevi ve kaleyi anlatırken bunların dışında gardiyanlardan da ayrıntılı olarak bahsettiğini görmekteyiz.

İç kale resmi olarak zindana 1887 yılında dönüşmüş. Birde bu esnada binalara hamam eklenmiş.

Cezaevi, tarihi, şekli ve Evliya Çelebi’nin bahsettiği kadar gardiyanları ile ünlü olsa da bir o kadar da cezaevinde kalan kişilerle ünlüdür.

Sinop Cezaevi 1999 yılında kapatılmış ve müze haline getirilmiştir. 2008 yılında cezaevinde dizi çekilmiş, 2010 yılında ise bir takım yenileme çalışmaları yapılmıştır.

Cezaevini yılda yaklaşık 300 bin kişi ziyaret etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir