breaking news

Sille – Konya

Kasım 20th, 2012 | by ozkan

Sille, Konya’nın 8 km kuzey batısında bulunan bir yerleşim merkezidir. İki vadi arasında ve yaklaşık 1150 metre yükseklikte bir alanda kurulmuştur. Sille, adının kaynağı olarak birbirinden farklı 5 – 6 ama hemen hepsinin de akla yatkın kaynakları bulunmaktadır.

Selçuklular döneminde buraya İsiyle ve Silye adı verilmiş. Osmanlılar da buraya Su Dirhemi nahiyesi olarak da isim vermişler.

Burasını ziyaret edilebilecek mekânlardan birisi haline getiren elbette ki adının nereden geldiğine dair bulunan rivayetler değildir. Bu yerleşim alanının tarihi 6000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Dünyanın en eski ve en büyük manastırlarından birisi olan Ak Manastır buradadır.

Manastır Konya’da olunca, hali ile Mevlevi Dervişleri burayı da ziyaret etmişler ve bahçesine bir de küçük mescit yapmışlardır.

Manastırın kesintisiz en az 800 yıl hizmet verdiği söylenmektedir.

Sille İpek ve Baharat yolları üzerinde olduğu için hemen hiçbir şekilde önemini yitirmemiştir. Cumhuriyet döneminde nüfusu 18.000 olarak belirlenmiş ve günümüzde bu sayı ancak 4 – 5 bini geçmez.

Sillenin özgün yapısı, Sit alanı olarak ilan edilmeden önce epey zarar görse de yine de M.Ö. sine ait birçok yapı günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir