breaking news

Selimiye Camii – Edirne

Ekim 15th, 2012 | by ozkan

Mimar Sinan’ın yaptığı ve “En iyi eserim” dediği Unesco’nun Dünya Miras Listesine alınmış Osmanlı döneminde posta pullarına bile poz vermiş ustalık eseri bir başyapıttır Selimiye Camii.

1568 yılında başlanmış külliyesi bulunan camiinin bitiş tarihi 1574 olarak kayıtlara geçmiştir. 4 tane minaresi bulunmaktadır.

Özellikle kubbe inşaatında daha önce hiçbir camide kullanılmamış teknikler kullanılmıştır. Öncesinde kubbeli yapılarda asıl kubbe, kademeli yarım kubbenin üzerinde yükselerek inşa edilse de Selimiye Camii tam 43,25 metre yüksekliğinde ve 31,25 metre çapında tek bir lebi ile örtülerek yapılmıştır. Kubbe 8 adet sütunla sağlamlaştırılmış bir kasnak üzerinde bulunmaktadır.

Ünlü İznik çinileriyle bezenmiş Selimiye Camiinden çinilerin bir bölümü, Osmanlı Rus savaşı sırasında Rus General Mihail Skobelev tarafından sökülerek Moskova’ya götürülmüştür.

Selimiye Camiinde aynı anda yaklaşık 6 bin kişi nazma kılabilmektedir. Camii adını aldığı Osmanlı Sultanı II. Selim tarafından yaptırılmıştır.

Cami içerisinde müezzin mahfilinin ayaklarından birinin altında bulunan ve dikkat çeken ters lale motiflerinin de bir hikâyesi bulunmaktadır. Aktarılan bilgilere göre, camiinin yapılacağı alanda bulunan bir lale bahçesi bulunmakta arsa sahibi ise başlarda arsayı satmak istememekteymiş. Sonradan camii içerisinde lale motifi olması şartı ile arsayı satmaya ikna olmuş. Lale motifleri bu yüzden yapılmış ise de, ters yapılarak arsanın sahibinin aksiliğine gönderme yapılmış olduğu söylenmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir