breaking news

Sapanca

Aralık 23rd, 2013 | by Tatil Kutusu
Sapanca
Blog
0

Sapanca, Sakarya iline bağlı bir ilçedir. İlçede bulunan ve ilçenin ismi ile anılan Sapanca gölü özellikle Kocaeli, İstanbul, Bursa, Adapazarı ve civar illerden gelen yerli turistler ile hem doğal yapısı hemde eşsiz göl manzaralı konaklama tesisleri ile ziyaretçilere harika bir gezi deneyimi sunar. Göl civarında bulunan turistik tesisler her ne kadar 99 senesinde büyük ölçüde zarar gördüyse de günümüzde yeniden eski kimliğine kavuşmuştur.

Sapanca-Golu-4

İlçede bulunan gezilmesi gereken yerlerin başında ise yeni kurulan Kartepe Kayak Merkezidir. Bu tesis ile kış turizmi önemli ölçüde gelişmiş ve kısa süreli tatillerin hem yaz hem kış vazgeçilmezi olmuştur. Bünyesinde barındırdığı 5 yıldızlı oteller ve Güral Sapanca Wellness Park Otel  ile gelen turistlerin elit konaklama ihtiyacı karşılanmaktadır ve diğer yandan SPA tesisleri de mevcuttur.

Civarında bulunan köylerde meşhur olan bir diğer önemli özellik ise Somun Ekmeğidir. Zamanında bir dervişin duası ile bu ekmek tazelik bakımından o kadar dayanıklıdır ki neredeyse 40 gün geçmesine rağmen hala tazeliğini korur. Tarihi yerlerinden bahsedecek olursak Bizans devri Lahit ve mezar taşları, Vecihi Kapısı, Rahime Sultan Camii, Cami Cedid Camii başlıca görülmesi gereken yerlerdir. Camiler tarihi olmakla beraber içinde çok güzel süslü işlemeler vardır. Vecihi Kapısı tarihi ipek yolu geçtiği rivayet edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir