breaking news

Şanlıurfa Müzesi

Şubat 20th, 2013 | by ozkan

sanliurfadevletguzelsanatlar-muzesi1 Şanlıurfa’da ilk kez müze açılma fikri 1948 yılında oluşmaya başlamış ve mevcut eserlerin Atatürk İlkokulunda toplanması ile bu yönde ilk girişim gerçekleşmiştir. 1969 yılında ise Şanlıurfa Müzesi bugünkü modern binasına taşınmıştır.
Bölgedeki yapılan kazılar sonucu çıkan eserlerin hepsi Şanlıurfa Müzesi’ne getirilmiştir. Bunun sonucunda ise müzenin depo ve teşhir salonu yetersiz kalmıştır. Eserlerin daha düzgün korunması için ek bina yapılmıştır.
Şanlıurfa Müzesi’nde Harran’da ele geçen eserlerin yanı sıra yöredeki diğer höyüklerde ve iskan yerlerindeki çalışmalar sonucu ortaya çıkan kültür varlıkları kronolojik sıra ile ayrı vitrinler halinde teşhir edilmektedir.
Giriş katındaki ilk salonda Asur, Babil ve Hitit çağlarına ait eserler sergilenmektedir. İkinci ve üçüncü salonlarda ise Neolitik Döneme ait çakmak taşından kesici ve dilici aletler, taştan idoller ve kaplar, Kalkolitik Döneme ait pişmiş topraktan yapılmış boyalı ve boyasız geometrik desenli seramikler, mühürler ve ölü gömme küpleri, Eski Tunç Çağına ait pişmiş topraktan mühür baskılı küp parçaları, silindir ve damga mühürler figürinli kap parçaları, hayvan figürleri, madeni eşyalar, takılar, idoller gibi bir çok eser teşhir edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir