breaking news

Rumeli Hisarı – İstanbul

Ekim 15th, 2012 | by ozkan

İstanbul’u fetih etmek o kadar kolay olsaydı belki bu güzelliklerin sahibi de olamayacaktık. Rumeli Hisarı İstanbul’un fetih sürecinde Bizans’ın boğazdan yardım almasını engellemek amacıyla tam Anadolu Hisarının karşısına, boğazın en dar olan noktasına yapılmıştır.

Rumeli Hisarı İstanbul’un Sarıyer ilçesi içendedir. Dünyanın en büyük kale burçlarına sahip olan Rumeli Hisarı tam 90 günde 30 dönümlük bir alan üzerine inşa edilmiştir. Üç adet büyük kale burcu olan Rumeli Hisarı inşaatına 15 Nisan 1452’de başlanmıştır.

Diğer yapıların aksine iş bölümü yapılarak her bir bölümün yapımını bir paşa üstlenmiş, Sultan Mehmet’in de payına kendi isteği ile deniz tarafına düşen kısmının inşaatı düşmüştür. Saruca Paşa, Zağanos Paşa ve Halil Paşa’da diğer kısımların inşaatına nezaret etmişler.

Rumeli Hisarı’nın yapımında yaklaşık 300 usta, 800 işçi, 200 arabacı, kayıkçı ve nakliyeciler çalışmıştır. Hisar 1509’da depremde zarar görmüş hemen ardından onarılmış, 1746 yılında çıkan yangında ahşap kısımları yanmış ve en son 1953 yılında Celal Bayar tarafından verilen talimat ile 3 kadın Türk Mimar tarafından restore edilmiştir.

Günümüzde Rumeli Hisarı müze ve açık hava tiyatrosu olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Ayrıca fetih döneminden kalan toplar, gülleler ve Haliç2i kapattığı söylenen zincir sergi salonunda sergilenmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir