breaking news

Rahmi Koç Müzesi

Aralık 16th, 2013 | by Tatil Kutusu
Rahmi Koç Müzesi
Blog
0

Çengelhan Rahmi M.Koç Müzesi, Ankara’da bulunan ve görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Müze, Ankara’da kurulmuş olan ilk sanayi müzesidir ve içinde bir çok eser sergilenmektedir. Bu müze, Koç Holding’in kurucusu olan Vehbi Koç’un iş yaşantısının ilk zamanlarında kullandığı bir dükkana ev sahipliği yapmıştır. Aslına uygun olarak 2003-2005 yılları arasında yenilenen müzede ziyaretçilerin beğenisine sunulan 3000’den fazla nesne bulunmaktadır. Bu nesneler denizcilik, karayolu taşımacılığı, demiryolu, havacılık, tıp, oyuncak, iletişim gibi kategorilere ayrılmıştır.

Çengelhan Rahmin M. Koç Müzesi - Giriş

Çengelhan Rahmin M. Koç Müzesi – Giriş

Müzenin bulunduğu Çengelhan, 1522-1523 yılları arasında dönemin padişahı Kanuni Sultan Süleyman zamanında yaptırılmış olup, ayakta kalabilen ender yapılardandır. Ankara’nın Hanlar Bölgesi’nde yer alan Çengelhan, Ankara Kalesi’nin alt kısmında (Ana giriş kapısında), eskiden At Pazarı olarak bilinen bölgede yer almaktadır. Son olarak tabakhane ve yün deposu olarak kullanılan tarihi han, 20. Yüzyılın sonlarına doğru terk edilmiştir.
Çengelhan Rahmi M.Koç Müzesi’nde 32 farklı odada binlerce ürün sergilenmektedir. Ayrıca hanın orta yerinde bir lokanta bulunmaktadır. ‘’Endüstriyel Mirasın Aynası’’ olarak tanımlanan iki katlı hanın üst kısmında Raylı Ulaşım, Oyuncaklar, İletişim, Bilimsel Aletler, Denizcilik, Günlük Yaşam, Ankara & Atatürk, Rahmi Koç Galerisi ve Havacılık kategorilerinde sergiler bulunmaktadır. Hanın ilk katında ise Makineler, Karayolu Ulaşımı, Esnaf Sokağı ve Vehbi Koç’un Dükkanı bulunmaktadır.
Müzenin tam ortasında bulunan lokantada yemek ve kokteyller düzenlenmektedir. Ayrıca yaz aylarında açık olan terasta da organizasyonlar gerçekleştirilebilmektedir. Müzenin zemin katı ise sergi alanı olarak hizmet vermektedir. Dönem dönem düzenlenen çeşitli sergilerle sanatseverlerin beğenisi kazanılmaktadır.
Müze olarak kullanılan Çengelhan da çeşitli etkinlikler de yapılabilmektedir. Çengelhan Brasserie, düğün ve doğum günü organizasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Kurumsal çekimler, fotoğraf ve film çalışmalarının yanı sıra düğün çekimlerinizi de burada gerçekleştirebilmektesiniz.
Çengelhan Rahmi M.Koç Müzesi, Pazartesi günleri haricinde haftanın her günü açıktır. Hafta içi 10:00 ile 17:00 arasında olan ziyaret saatleri, hafta sonları 10:00 ile 18:00 arasındadır.
Çengelhan Rahmi M.Koç Müzesi’nin giriş bedeli yetişkinler için 6 TL, öğrenciler için ise 3 TL olarak belirlenmiştir. Bunun haricinde 10 kişi ve üzeri gruplara ise indirim uygulanmaktadır.

İnternet Sitesi : http://www.rmk-museum.org.tr/cengelhan/turkce/default.aspx
E-Mail: cengelhan@rmk-museum.org.tr
Telefon Numarası : +90 312 309 68 00 pbx
Fax: +90 312 309 12 10
Adres:
Çengelhan Rahmi M Koç Müzesi
Necatibey Mahallesi,
Depo Sokak No:1
Altındağ – Ankara
Türkiye

Müze Resimleri:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir