breaking news

Polonezköy – İstanbul

Kasım 11th, 2012 | by ozkan

Polonezköy’ün biraz enteresan bir hikâyesi var. Hikâye güzel olmasına güzel de, Polonezköy hele İstanbul gibi bir şehirde hikâyesinden daha güzel ender yerlerden birisi olsa gerek.

Eski adı Adampol, Karadeniz sahilinden 20km İstanbul’un Boğaziçi kıyılarına da 15km uzaklıkta bir Polak Köyü’dür.

Hikâyesini elbette anlatacağız ama önce neden Polonezköy’ün gidilmesi gerektiğinden bahsedelim.

İstanbul’da nefes alınabilecek, piknik yapılabilecek, kuş sesleri eşliğinde köy kahvaltısı yapılabilecek ender yerlerden birisi olsa gerek. Tamamen tatil köyü kıvamında bir köyden bahsediyoruz.

Polonezköy’ün gitmek için Fatih Sultan Mehmet köprüsünden sonra Kavacık mevki sini 1. Km geçtikten sonra sola dönülüp tabelaları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Köyün hikayesi de şöyle.

1830 yılındaki Polonya ayaklanmasından sonra, Polonyalı sürgünlerin lideri olan Adam Czartoryski tarafından kurulmuştur. Gerçi Osmanlı, kendilerine sığınan Polonyalı göçmenlere buraya yerleşmelerini sağlamıştır.

Kimi kaynaklara göre de bu araziyi Polonyalıların satın aldıktan sonra kendilerinin geldikleri de söylenmektedir. Ancak gerçek olan bir şey var ki, 1923 te burasının adı Polenezköy olarak değiştirilmiş olduğu, burada yaşayan göçmenlerin 1938 yılında T.C. vatandaşlığına kabul edildikleri ve de 1968 yılında işledikleri toprakların tapularının bu kişilere verildiğini söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir