breaking news

Perge Antik Kenti

Aralık 21st, 2012 | by ozkan

perge-3Antalya’nın 18 km doğusunda Aksu bucağında yer alan Perge antik kenti; Klikya-Pisidya ticaret yolu üzerinde bulunmaktadır. Hristiyanlar için büyük önem taşıyan Tanrıça Perge’nin Artemisi olan kent birçok azizi ağırlamıştır.

Kentin girişinde yer alan stadyum; hala daha güçlü bir şekilde ayak durmayı başarmış olan tarihi eserlerden biridir. Tiyatro ise antik kentin iç kısımlarında yer almakta ve Cavea, orkestra, scene olmak üzere üç bölüm şeklinde inşa edilmiştir.

12 bin seyirci kapasiteli bu dev tiyatrodan da anlaşılacağı üzere Perge antik kenti nüfusu hayli kalabalık ticaret merkezlerinden biriydi. Stadyum girişinde bulunan 40 tonozdan her biri farklı özelliğe sahipti. Üçte biri stadyum girişiyken, üçte ikisi dükkan olarak hizmet vermekteydi. Bu kadar sağlam bir şekilde ayakta durmayı başarabilen Perge antik kentinin kalıntıları yüzyıllar öncesine aitmiş gibi durmuyor.

Şehrin ticari ve politik işlerini yapıldığı agora meydanı da oldukça büyük bir şaheser. Bu değerli kentin önemli ticaret yollarından birinin üzerinde olması da şehrin ne kadar zengin olduğu gösteren başka bir detaydır. Sizler de mutlaka bu devasa kenti ziyaret etmelisiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir