breaking news

Pamukkale – Denizli

Ekim 17th, 2012 | by ozkan

Menderes Nehri vadisinde Denizli’den 20 km uzaklıkla bulunan Pamukkale, adeta beyazlarla süslenmiş bir kale gibi gözükmekte.

Bölgenin adının Pamukkale olarak anılmasının en büyük nedeni beyaz travertenlerdir. Traverten, çok değişik nedenlere bağlı kimyasal reaksiyonlar sonucu çökelme oluşan bir kaya türüdür. Bölgede 35 ila 100 derece arasında farklı sıcaklıklara sahip 17 sıcak su alanı bulunmaktadır.

Termal su kaynaklarından çıkıp 320 metre uzunluğunda bir kanal ile travertenlere ulaşmakta ve buradan yaklaşık 70 metre kısmi çökelmenin oluştuğu traverten katlarına dökülmekte ve yine yaklaşık 300 metre yol kat etmektedir.

Kaynak suyu içerisinde yüksek miktarda kalsiyum hidrokarbonat bulunmaktadır. Bu su kaynaktan çıktıktan sonra suyun oksijen ile temas etmesi sonucu karbondioksit ve karbonmonoksitlerin uçması sonucu kalsiyum karbonat çökelmektedir.

Bölge Unesco tarafından Dünya Miras Listesine alınmıştır. Pamukkale bir dönem bilinçsizce yapılan oteller ve travertenlere insan eli verilen zararlar neticesinde hasar görmüş, beyaz olan görünümünü kaybetmeye yüz tutmuşsa da dönemin yetkilileri tarafından duruma müdahale edilerek korunma altına alınmıştır.

Travertenlerde ayakkabı ile gezinmenin dahi yasaklandığı Pamukkale de bir de Hieropolis adında antik şehir bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir