breaking news

Oylat Kaplıcaları – İnegöl

Kasım 9th, 2012 | by ozkan

Oylat Kaplıcaları, iki tarafı da vadilerle çevrilmiş bir yamaç üzerinde, gürgen, çam, meşe, kestane, çınar, ıhlamur gibi değişik yeşil tonlarına ve kokulara sahip ağaçlarla adeta kuşatılmış bir şifa merkezidir.

Şifa merkezidir diyoruz, çünkü buranında bir hikâyesi var ve eski dönemlerden itibaren bu hikâye çevre halkı tarafından kabul görmüş durumda.

Bizans döneminde bölgeye hâkim bir tekfurun kızı hastalanır. Hekimler bu hastalığa çare bulamazlar ve hastalık çok ilerleyince tekfur kızının gözü önünde gün be gün eriyip gitmesine dayanamaz. Hekimler de ormanın içerisinde bulunan ılıcaya gönderirler ve son zamanlarını burada huzurlu geçirmesini beklerlerken, burada yıkanan kız gün be gün iyileşir ve hastalığından kurtulur.

Kaplıcaların Roma döneminden beridir kullanıldığı bilinmektedir. Kaplıcaların Ph değeri ve radyo aktivite değerleri, içerisindeki diğer maddelerle beraber burası için radyoaktif sular grubuna girmesini sağlamıştır.

Suyunun yanı sıra iklim tedavisi yöntemi de kullanılmaktadır. Elbette romatizma başta olmak üzere 20 ye yakın hastalığın tedavisine destek olmak için buraya gelenler olmaktadır.

Oylat ziyaretçileri için bir de bonus sunuyor. Tam 665 metre uzunluğunda Oylat Mağarasını da gezme şansına sahip oluyorsunuz.

Oylat Bursa – Ankara yolu üzerinde. Bursa’dan Ankara doğru giderken İnegöl’ü geçtikten 7 – 8 km sonra Domaniç – Tavşanlı yol ayrımına geldiğinizde sağa dönerek tabelaları takip etmeniz gerekiyor. Kaplıcalara ulaşmak için bu yol ayrımından sonra 20km daha gitmeniz gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir