breaking news

Ölüdeniz – Fethiye/Muğla

Ekim 17th, 2012 | by ozkan
Ölüdeniz – Fethiye/Muğla
Ege Bölgesi
0

Ölüdeniz, aynı zamanda Muğla iline bağlı Fethiye ilçesinin deniz kıyısında bir beldesinin adıdır.  Ölüdeniz Kumsalı 2006 yılında açık farkla dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir.

Ölüdeniz adeta adı gibi sanki gerçekten ölmüş bir denizdir. Hatta birçok göl dahi buradan daha fazla dalgalı olduğunu söylersek herhalde abartmış olmayız.

Kumsal ve deniz buna rağmen temizdir. Fırtınalı günlerde Belceğiz kıyılarında kıyametler koparken, Ölüdeniz ’de sadece hafif çırpıntılar meydana gelmektedir.

Ölüdeniz, içerisinde dipten çıkan kaynak suları açıklara doğru akıntı oluşturmaktadır. Kaynak sularının getirdiği tuz farkları açıktan içeriye ve içeriden açıklara doğru yine akıntı oluşturan bir diğer etkendir. Gel – Git yüzünden deniz seviyesi, üç dört günde bir yarım metre yükselir ve alçalır. Bu ölü deniz gibi bir yer için çok ciddi sayılacak yüksekliktir. Böylece yüksek miktarda deniz suyu bu alana giriş çıkış yapmış olur.

Fethiye bölgeden 12 km uzaklıktadır. Büyük şehirlerden Fethiye’ye sürekli otobüs seferleri mevcuttur. Beldeye yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunan Dalaman Havaalanında uçakla ulaşım sağlanabilmektedir.

Babadağ, 2000 metre yükseklikten uçarak yapılan Yamaç Paraşütünün müdavimi olan pilotlar iniş noktası olarak Ölüdeniz plajını seçmektedirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir