breaking news

Oltu Kilisesi

Aralık 28th, 2012 | by ozkan

83835261877-1878 yıllarında Osmanlı Rus savaşının sonrasında Ruslar tarafından yaptırılan Oltu Kilisesi her ne kadar şuan virane olarak görülse de muhteşem görselliği ve görkemliliğini yitirmemiş olarak halen ayakta durmaktadır.

Haç yapısında inşa edilen kilise güzel işlemeleri ile ender rastlanan bir taş işçiliğine de sahiptir. 3000 yıla dayanan ilçenin tarihindeki en güzel yapılardan biri olan Oltu Kilisesi bakımsızlığı nedeniyle her ne kadar yeterli ilgiyi göremese de turistler tarafından sık ziyaret edilen eserlerden biridir. Tabyaları, kümbetleri, kuleleri ve camileri ile olduğu kadar kiliseleri ile de dikkat çeken Erzurum ili Doğu Anadolu’nun en zengin tarihine sahip illerindendir.

Restorasyonun henüz yapılmadığı ve defineciler yüzünden delik deşik edilen Oltu Kilisesi harap halde restorasyon ve bakım görmeyi beklemektedir. Bu değerli yapı sayesinde daha çok turist çekebilir ve şehrin tanıtımı için büyük bir adım atılmış olur. Erzurum’a gittiğinizde Oltu ilçesinin değerli eserleri arasında sizler de mutlaka Oltu Kilisesi’ni ziyaret etmelisiniz. Yapısı ve tarzı ile oldukça farklı bir kilise özelliğine sahiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir