breaking news

Nemrut Dağı

Şubat 27th, 2013 | by ozkan
Nemrut Dağı
Adıyaman
0

adiyaman_kahta_nemrut_dagi_img_2110Nemrut Dağı il merkezine 87 km uzaklıkta, Arsemeia Antik Yolu üzerinden 77 km, Kahta İlçesine ise 43 km uzaklıkta bulunmaktadır. Unesco tarafından kültür mirasına alınan ve dünya harikası olan bu Tümülüs , Doğu Toros Dağları üzerinde 2206 metre yükseklikte Fırat Nehri geçitlerine ve ovaya hakim bir tepe üzerinde bulunmaktadır.

Kommagene Kralı I. Antiochos için yapılmış olan anıt mezar üzerinde kırma ve çakıl taşları yığılarak bir Tümülüs ortaya çıkarılmış ve tümülüsün etrafında bulunan teraslar üzerine ise ateş sunağı ve Greko-Pers üslubunda heykel ve kabartma steller yapılmıştır. 3 farklı terasa sahip olan alanda her terasta farklı eserler bulunmaktadır.

Doğu terasında, yaklaşık 10 metre yüksekliğinde tahtlar üzerinde oturan dev tanrı heykelleri mevcuttur. Heykellerin yüzleri güneşe doğru bakar şekilde verilmiştir. Bu terasta sırasıyla Kommagene Krallığının gökyüzü hakimiyetini temsil eden kartal, yeryüzü hakimiyetini temsil eden aslan ve Kommagene Kralı I. Antiochos, Kommagene, Zeus, Apollon ve Herakles heykelleri bulunmaktadır. Nemrut’ta güneşin doğuşu en güzel bu terastan izlenmektedir.

Batı terasında ise, doğu terasında olduğu gibi tahtta oturan dev tanrı heykelleri ile Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılar ile tokalaşma sahnesi betimlenmiştir. Burada bulunan aslan kabartması üzerinde yer alan yıldız ve aydan M.Ö. 7 Temmuz 62 tarihi okunmaktadır. Güneşin batımını da bu terastan izleyebilirsiniz.

Kuzey terasında ise, doğu ve batı teraslarını birbirine bağlayan 180 km uzunluğunda tören yolu bulunmaktadır. Bu terasta tamamlanmamış stel ve kaideler bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir