breaking news

Nemrut Dağı – Adıyaman

Ekim 17th, 2012 | by ozkan

Nemrut Dağı aynı zamanda dağ üzerinde bulunan Nemrut Milli Parkı ile de bilinmektedir. Güney Doğu Anadolu bölgesindeki vazgeçilmez uğrak yerlerden birisidir.

Adıyaman Kahta ilçesi ve Ankar Dağlarının yakınındadır. 2150 metre yüksekliğinde olan dağ, Kommagene kralı Antiochus Theos’un Milattan Önce 62 yılında kendisi ile beraber Yunan ve Pers Tanrıları için yaptırdığı heykeller, tapınak ve mezarlıkları ile ünlüdür.

Heykellerin diziliş şekillerine hiyerotesyon adı verilmiştir. Kartal Başı, taş oymalar arasında en fazla ilgiy,i kendi üzerinde toplamaktadır.

Nemrut Dağı ve Milli Parkı 1987 yılında Unesconun Dünya Miras Listesine dahil edilmiştir. Çeşitli dönemlerde dağda kazı yapılmışsa da 1881 yılında mühendis Karl Sester tarafından yönetilen kazılardan sonra çok fazla eser bulunamamıştır.

Günümüzde kral Antiochus mezarı da henüz bulunamamıştır. Bölge tamamen tapınak ve mezarlıklardan oluşmuş ancak yerleşim alanlarının olmaması da ilgi çekmektedir.

Bölge Güneydoğu turları kapsamında mutlak yer almaktadır. Bireysel olarak bölgeye gitmek isteyenler ise Adıyaman’da bulunan havaalanını kullanabilir. Havaalanı ile Milli parkların arasında ulaşım gayet kolay ve rahattır.

Güneşin doğuşu ve batışı zaman sorunu olmayan ziyaretçiler için mutlaka tavsiye edeceğimiz etkinliklerin başında gelmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir