breaking news

Namık Kemal Evi – Tekirdağ

Kasım 28th, 2012 | by ozkan

Namık Kemal 21 Aralık 1840’ta Tekirdağ’da doğmuştur. Genç Osmanlı hareketi mensuplarından olan Namık Kemal yazar, gazeteci, devlet adamı ve şair olarak birçok sıfata da sahiptir.

2 Aralık 1888 de Sakız adasında vefat etmiştir. Vatan Şairi ve Hürriyet Şairi olarak da bilinen Namık Kemal’in İntibah isimli romanı ve Vatan Yahut Silistre adlı tiyatro oyunu tarihe damga vurmuştur.

Namık Kemal Evi, Namık Kemal’in hatırasını yaşatmak adına doğduğu il olan Tekirdağ’da Orta Cami Mahallesi Namık Kemal Caddesi numara 7 de, 21 Aralık 1992 de temeli atılarak, 21 Aralık 1993 te yapımı tamamlanmış bir evdir.

Ev, 19.yy Osmanlı mimarisine sadık kalınarak üç katlı olarak inşa edilmiştir. Evin yapımında Namık Kemal Derneği, İl Özel İdaresi, Tekirdağ Eğitim Vakfı, Tekirdağ Belediyesi Vakıflar, Okullar ve gönüllü kuruluşlar katkı sağlamıştır.

Ev bir bahçe içerisinde bulunmaktadır. Cumartesi ve Pazar günleri ziyarete kapalı olan evde etnografik eşyalar ile süslenmiştir. Ayrıca Namık Kemal’e ait ve onun hakkında yazılmış diğer eserler de evde sergilenmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir