breaking news

Myra Antik Şehri – Antalya

Kasım 20th, 2012 | by ozkan

Myra Antik Şehri, Antalya’da arkeolojik kazıların devam ettiği antik şehirlerimizden bir tanesidir.  2012 yılı için hedeflenen kazılar 6 aydan fazla sürmüş ve 110 kişi bu kazılarda görev almıştır.

Antik kent, Demre İlçe merkezi civarında yer alan ve yine Myra adını taşıyan ova üzerinde kurulmuştur. Bugünkü adı ile Demre Çayı olan ve dönemdeki adı ile Myros Nehrinin batısında bulunan kanallar, şehrin deniz ile olan bağlantısını sağlamaktaydılar.

Kanalların diğer tarafında bulunan Andriake limanı da bölgenin deniz ulaşımını sağlamakla beraber, ticaretin de hayli gelişmesinin sebeplerinden birisidir.

Myra Antik kenti buluntuları arasında Likya dönemi kaya mezarları, Roma dönemine ait tiyatro ve Bizans dönemine ait Aziz Nikolaos Kilisesi bulunmaktadır. Yılbaşlarında hediye dağıtan Noel Baba’nın aslında Aziz Nikolaos olduğunu söylersek kilisenin Hristiyanlar açısından önemini daha iyi vurgulamış olacağız.

Antik Şehir, aynı zamanda ören yeri olarak geçmektedir. Senelik 15 TL ödeyerek alabileceğiniz Müzekart veya Müzekart+ ile burasını ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Antalya’ya 140 km uzaklığı bulunan Demre, Antalya’dan yaklaşık 2 saat 15 dakikalık bir yolculuk ile ulaşılabiliyor. Demre’ye ulaşmak için burdur istikametinden gelenler Korkuteli – Elmalı yolunu kullanmaları gerek. Finike ile arasında 30 dakikalık muhteşem manzarası olan bir yol mevcut.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir