breaking news

Mudanya

Aralık 16th, 2013 | by Tatil Kutusu
Mudanya
Blog
0

Mudanya Bursa iline bağlı 85.000 nüfuslu bir ilçedir. Bursa ‘nın merkezine 31 kilometre uzaklıktadır. Marmara denizi ‘ne kıyısı olması sebebi ile ilçede balıkçılık son yıllarda gerileme kaydetse de Balıkçılık ile geçimini sağlayan insanların sayısı oldukça fazladır. Bununla birlikte ilçenin ekonomisini incelediğimizde en büyük geçim kaynağının Zeytincilik olduğunu görürüz. Mudanya ilçesinde bulunan zeytinciler halinde ortalama olarak 50 iş yeri vardır. Zeytin ve zeytin yağı satışı ve ufak çapta zeytin işleme tesisleri bulunur. Bir başka iş sahası ise ithalat-ihracattır. İhracat Bursa Organize Sanayi bölgesinde bulunan işletmelerin ürettikleri ürünler ve gemi ile yapılan maden cevherini oluşturur.

mudanya1

Turizm ilçede yaz aylarının serin geçmesi sebebi ile uzun sürmez ancak civar il ve ilçelerden gelen günübirlik yerli turistlere rastlamak mümkün. İlçede bulunan Kara Mustafa Hamamı ‘nın bazı özellikleri ise sürekli ikisi sıcak, biri soğuk olarak çok berrak suların akmasıdır ki buda hem yerli halka hemde gelen ziyaretçilere fayda sağlamaktadır.

Mudanya ‘da 6 bin 380 hektar ormanlık alan vardır ve çam, meşe, maki formundaki bitkiler oldukça bol görülmektedir. Yılda toplam olarak orman ürünleri üretimi ortalama 13000 metreküptür. Mudanya ‘da bulunan Hızlı Feribot ile İstanbul ‘a ulaşmak ortalama 75 dakikadır. İlçenin tarihi dokusuna değinecek olursak bunlardan başlıcaları ; Aydın pınar Köyü Kilisesi, Kum yaka Kilisesi, Mütareke Evi Müzesi, Yahşi Bey Yalısı ‘dır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde ilçede Rum halkının yaşadığı bilinmektedir ancak rumlar 1924 yılında ilçeden göçmüş, Haldikidi Yarım Adası ‘nda Yeni Mudanya ‘yı kurmuşlardır.

mudanya

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir