breaking news

Mudanya – Bursa

Mart 6th, 2013 | by ozkan

mudanya               Özellikle İstanbul, Bursa gibi sanayinin geliştiği büyük şehirlerde yaşayan insanlar en azından hafta sonları kafa dinlemek için daha sessiz, sakin yerlere gitmek isterler. İşte böyle yerlerden birisi olan Mudanya, bu yazımızın konusunu oluşturuyor. Bursa’nın şirin bir ilçesi olan Mudanya adı ilk duyulunca akla Mudanya Ateşkes Antlaşması gelse de, gerek deniz turizmi gerekse de kültür turizmi açısından son derece güzide ilçelerimizden birisidir.

Bursa merkeze yaklaşık 45 dakika uzaklıkta bulunan ilçe, özellikle hafta sonları başını dinlemek isteyen; Mudanya’nın eşsiz güzelliğe sahip kordon boyunda biraz turlamak isteyen ve çay bahçelerinde çayını yudumlarken denizi seyretmek isteyen insanlarla dolup taşmaktadır. Sahilin sonuna doğru gidildiğinde ise Mudanya Ateşkes Antlaşması’nın imzalandığı Mudanya Mütareke Evi Müzesidikkat çekecektir. İçeride mütareke tartışmalarının yapıldığı sırada kullanılan eşyalar sergilenmektedir.  Müzeden çıkıp daha da ilerlendiği takdirde, eski Girit mahallesine ulaşılır. Buradaki evler eşsiz mimarisi ile göz doldurmaktadır. Mübadele ile Yunanistan’a giden Rumların evleri olan bu evler, günümüzde korunmaktadır.

Güzelyalı

Bahsi geçen ilçeye bağlı olan Güzelyalı beldesi ise, daha çok yazlık bir beldedir. Denize girmeye elverişli plajları sayesinde özellikle hafta sonları dolup taşan Güzelyalı’da şehir dışından gelen turistler için de oldukça modern oteller bulunmaktadır. Birkaç yıl önce hizmete başlayan İstanbul – Güzelyalı hızlı feribot seferleri sayesinde İstanbul’dan Güzelyalı ve Mudanya’ya dolayısıyla da Bursa’ya gitmek oldukça kolaydır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir