breaking news

MiniaTürk – İstanbul

Ekim 17th, 2012 | by ozkan

Birçok tarihi ve önemli eseri gezmek için, kendinizi bazen zorlu yolculuklarla boğuşurken bulursunuz. Program yapması, gitmesi, gelmesi, konaklaması, arazi şartları derken bazen insanlar bir yere gittiğine gideceğine bin pişman olur.

Gerçi özellikle gezmeyi hobi haline getirmiş insanlar için yaşayacakları her türlü serüven onlar için ayrı bir zevk olsa da insanların hepsinin bu kadar tutku dolu olması da beklenemez.

İşte ben illa da görmek istiyorum, az param var, yollar bana eziyet ediyor, ben tarihi eserlere gideceğime onlar benim ayağıma kadar gelsin diyenlerden tutun, her ne kadar tutkusu olup da imkanları olmayanlar için de MiniaTürk çok büyük fırsatlar sunmakta.

60.000 metre2 alana sahip bu mini park 2003 te açılmış durumda. 15.000 metre2 içerisinde, başta Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş eserlerin 1/25 ölçekli maketleri sergileniyor. 40.000 metre2 si yeşil alan ve park şeklinde düzenlenmiş. 3.500 metre2 si kapalı alan ve 2.000 metre2 havuzu var. 500 araçlık dev bir otoparka da sahip MiniaTürk.

Maketlerin yapımında tam 13 atölye görev alıyormuş aktif olarak. Ayasofya, Nemrut Dağı, Safranbolu Evleri, Artemis Tapınağı gibi çok değişik eserlerin maketlerini bulabilirsiniz.

O kadar anlattık ta nerede olduğunu söylemeyi unuttunuz demeyin. O kadar çok şey var ki, bahsedecek sıraya koymakta zorlandık bizde. Hali ile yazının başındaki göndermemizden dolayı İstanbul’da olduğunu anlamışsınızdır. Beyoğlu, Sütlücedeki mini parka ulaşmak için metrobüs dahil birçok toplu taşıma aracını kullanabilirsiniz.

Şüphesiz birçok kişinin katkısı olmuştur burasının yapımı için. Ancak tarih ve eser denilince Türkiye’de ilk akla gelen kişilerden olan İlber Ortaylı’nın burada da bir parmağı olmasaydı şaşırırdık. Sayın Ortaylı ve Doç. Dr. Ahmet Haluk Dursun’un danışmanlık yaptığı bir kurul seçiyormuş burada sergilenecek eserleri.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir