breaking news

Mevlana Müzesi – Konya

Kasım 28th, 2012 | by ozkan

Mevlana’nın sözü vardır, ne olursan ol gel diye. Bizde bu çağrıya uyup en azından kendisini göremesek te müzesine gidebiliriz Mevlana’nın.

Mevlana dergâhının yeri, Selçuklu sarayına ait bir gül bahçesinin bulunduğu yere, Selçuklu hükümdarlarından Sultan Alaeddin Keykubat tarafından Mevlana’nın babasına hibe edilmiştir.

Mevlana, babası olan Sultanü-l Ulema Bahaeddin Veled vefat ettiğinde babası için bu alanda türbe yapılması isteklerine “Gök kubbeden daha iyi türbe mi olur” demiştir. Ancak Mevlana’nın vefatından sonra aynı istekler Mevlana’nın oğluna bildirilince yaklaşık 130 bin Selçuklu dirhemine mal olan Kubbe-i Hadra yani Yeşil Kubbe dönemin mimarlarından Tebrizli Bedrettin tarafından yapılmıştır.

Türbe ilk inşa edildiğinde, fil ayağı diye adlandırılan 4 tane kalın sütün üzerine yapılmıştır. Türbe ve çevresinde bulunan dergâh günden güne büyütülmüştür.

Yavuz Sultan Selim tarafından 1512 yılında üzeri kapalı bir şadırvan yaptırılmış olan dergâh 1926 yılında müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Müze, bahçesi ile beraber 6.500 m2 iken, etrafındaki alanlar istimlak edilerek çoğunluğu gül bahçesi olarak düzenlenmiş alan günümüzde 18.000 m2 yi bulmaktadır.

1954 yılında müzenin teşhir ve tanzimi değiştirilmiş ve adı da Mevlana Müzesi olarak yeniden düzenlenmiştir. Konya’da bulunan müze, T.C. Kültür Bakanlığına ait müzeler içerisinde en çok gelir getiren 2. Müze olarak da ün yapmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir