breaking news

Marmaris – Muğla

Ekim 31st, 2012 | by ozkan

Marmaris, Muğla’nın bir ilçesidir. Muğla’ya 56km uzaklıkta olan Marmaris, Dalaman Havaalanına ise 88km uzaklıkta bulunmaktadır.

Marmaris, tarihi ve doğası ile Türkiye’nin gözde mekanlarından birisidir. Genelde tarihi yönü pek bilinmese de Marmaris’in 14bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söylemek gerekiyor sanırım.

Physkos, Amos, Bybassos, Syrna, Larymna, Thyssanos, Phoenix (Taşlıca), Loryma Kasara, Kedrai, Euthena ve Amnistos Marmaris ve çevresinde bulunan tarihi merkezler olarak sayılabilir. Ancak kalıntıların çok fazla doyurucu olmadığını da ne yazık belirtmemiz gerekiyor.

Yılın en soğuk dönemi olan Ocak ve Mart ayları arasında bile 15 dereceden aşağıya düşmeyen deniz suyu sıcaklığı yaz aylarında 25-26 dereceyi bulurken, Kasım ayında bile 20 derecenin üzerinde olması, turizm faaliyetlerinin de uzun sürmesine sebep olmaktadır.

Marmaris, Akdeniz ve Ege’nin buluşma noktasında olduğunu söylemek gerek. Tarih boyunca da olduğu gibi bugünde önemli bir liman şehridir Marmaris.

Marmaris, yat gezileri, plajları, jeep safari gezileri, su sporları gibi birçok aktivitelerinin yanında, gece yaşantısı ile de birçok kişiyi cezbetmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir