breaking news

Manyas Kuş Cenneti – Balıkesir

Ekim 17th, 2012 | by ozkan

Hemen her detay zaten adında mevcut. Yer Balıkesir Manyas, kuşları görmeye cennete gidiyoruz. Burası 24 bin hektarlık bir alan. 1959 da Milli Park ilan edilerek koruma altına alınmış, bütün dünyanın ilgi odağı olduğu bir yer. Manyas Kuş Cenneti, Manyas Gölü ve diğer bir değişle Kuş Cenneti Milli Parkındayız.

Ulaşımı gayet kolay olan Milli Park, Bandırma Balıkesir yolu üzerinde 15. Km ye geldiğinizde güneye doğru giden yola girdikten sonra 3 km daha gitmeniz gerekecek.

Kuş Gölü Milli Parkanın burayı koruma çabalarından dolayı 1975 yılında Avrupa Konseyi buraya A sınıfı Diploması vermiş, 1981, 1986,1991 ve 1996 yıllarında bu diplomayı yenilemiştir.

Aslında burası 1938 yılında Prof. Dr. Curt Kosswig ve eşi tarafından keşfedilmiştir ve Kuş Cenneti adı Kosswig tarafından verilmiştir. 1952 yılında ise İstanbul Üniversitesi buraya bir inceleme istasyonu açmıştır.

Türkiye’nin ilan edilmiş Milli Park statüsündeki en küçük alana sahip olsa da, en çok ziyaret edilen parkların başında gelmektedir.

Park 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Tanıtım binası mevcut olmakla beraber kuşların sergilendiği bir oda mevcuttur. Başka bir oda da ise 5 büyük LCD ekrandan parkın farklı noktalarını canlı olarak seyretme imkânı vardır. Ayrıca tanıtım binasından bir dürbün alıp gözetim kulesine geçerek kuşları bu şekilde de izleyebilirsiniz.

Nisan, Mayıs ve Haziran ayları en çok kuş türünü bir arada görebileceğiniz aylar olduğunu hatırlatalım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir