breaking news

Kovada Gölü Milli Parkı Isparta

Ocak 24th, 2014 | by Tatil Kutusu
Kovada Gölü Milli Parkı Isparta
Akdeniz
0

Isparta-Eğridir-Konya-Ankara devlet karayolundan güneye dönün ve 23 km. boyunca devam edin; karşınıza her yönüyle bir doğa harikası olan bir park çıkacak: Kovada Gölü Milli Parkı. Bu güzel parkı ziyaretçi alanında bulunan iskele ve gözlem istasyonlarından seyredebilir veya civardaki tepelere tırmanıp muhteşem manzarayı kuş bakışı izleyebilirsiniz. Gölün beslendiği kaynak bir diğer göl; Eğirdir Gölü. Bu göl ve içinde bulunduğu Eğirdir ilçesi de ayrı bir yazı konusu olacak kadar güzel ve görülesi yerler.

Kovada Gölü Isparta

Doğa yürüyüşü yapmak isteyen trekkingciler için farklı uzunluklardaki üç yürüyüş parkurunun bulunduğu milli parkta eski medeniyetler işaret eden herhangi bir alamet mevcut değil, fakat yakın çevrede tarihi ve arkeolojik açıdan son derecede değerli olan yerler bulunuyor. Çevresinde ormanlık alanlar, ormanlarla kaplı dağlar ve yer yer meyve bahçeleri olan gölün görünümü her zaman çok güzel, bazı özel zamanlarda ise muhteşem. Sonbahar geldiğinde Kovada Gölü Milli Parkı şöyle bir görünüm alıyor: Gölün yeşil suları, görkemli dağlar, ağaçlar ve alçaktan uçan yabani ördek sürüleri yağmurlardan sonra bastıran sisin içinde hayal meyal seçiliyor. Ve bu manzara duvarınıza asmak isteyeceğiniz bir tablo güzelliğinde.

Kovada Gölü ve çevresi rekreasyonel kullanıma son derecede elverişli. Burada yürüyüş, kampçılık ve tırmanış yapabilir; çadır ve karavanla konaklayabilirsiniz.Ankaraya yakın olması sebebiyle, yaz tatillerini değerlendirmeleri için, aileler, çocuklarını buraya göndermektedir. Nefes kesen manzaraları fotoğraflamak da ayrı bir zevk olacaktır. Birçok ağaç türünün yanı sıra yabani hayvanlara, kuşlara ve balıklara da ev sahipliği yapan milli parkta ziyaretçileri bunlar hakkında bilgilendiren panolar, piknik masaları ve kuş gözlem istasyonları bulunuyor. Gölde birçok balık cinsinin mevcut olduğu düşünülüyor; fakat suyun üstündeki koyu yeşil tortular durumun çıplak gözle görülebilmesini engelliyor.

En derin yeri 7 m. civarında olan Kovada Gölünün oluşum hikayesi Batı Toroslardaki diğer karstik göllerin hikayesinden pek farklı değil. Göl, tektonik hareketler ve yağmur sularının aşındırmaları neticesinde oluşmuş karstik bir polye niteliğinde. Bölgede avlanmak yasaklanmış fakat kaçak avcılık denemesi yapanlara rastlanabiliyor.

Kovada Gölü Milli Parkı 153 kuş türünün yanında yaban keçisi/domuzu, tavşan, ağaç sincabı, tilki, sansar ve porsuk gibi hayvanlara da ev sahipliği yapıyor. Burada oldukça zengin bir ağaç ve ağaççık varlığı söz konusu; bir kısmını saymak gerekirse kızılçam, Toros köknarı, sedir, meşe, çınar, çitlenbik, menengiç, defne, böğürtlen, ardıç ve akçakesmeyi sıralayabiliriz. Başlıca balık çeşitleri ise pullu sazan, havuz balığı, kerevit, sudak ve kadife balıklarından oluşuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir