breaking news

Kocatepe Camii

Aralık 21st, 2013 | by Tatil Kutusu
Kocatepe Camii
Ankara
0

Kocatepe Camii, Ankara’nın simgelerinden bir tanesidir. Büyük ve heybetli görüntüsü ile Ankara’nın pek çok yerinden görülebilmektedir. Cami, Kızılay’ın üst tarafında, Çankaya ilçesi sınırlarında yer almaktadır.

Kocatepe_Camii_Ankara_edit

1967 yılında yapımına başlanan Kocatepe Camii, ancak 1987 yılında tamamlanabilmiştir. Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yapımı tamamlanan Kocatepe Camii, dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından ibadete açılmıştır.

Kocatepe Camii’nin ilk projesinin sahibi Vedat Dalokay’dır. Cami projesi için açılan yarışmayı Mimar Dalokay kazanmıştır ve bu projenin temeli atılmıştır. Fakat proje için çok fazla modern ve yenilikçi olduğu iddiasıyla eleştiriler başlamıştır. Bu eleştiriler nedeniyle projeden vazgeçilmiştir. Eski proje yerine, Hüsrev Tayla ve Fatin Uluengin’nin projesi kabul edilmiştir ve temel tekrar atılmıştır. Bu arada Vedat Dalokay’ın Kocatepe Camii projesi, bazı değişikliklerle Pakistan’da bulunan Faysal Camii’nin projesi olmuştur. Ayrıca Hüsrev Tayla ve Fatin Uluengin’nin Kocatepe Camii projesi, Mimar Sinan tarzını taklit etmesiyle ve Sultan Ahmet Camii’ne çok benzemesi nedeniyle eleştirilmiştir.

450px-Kocatepe_Mosque_Ankara
Bir merkezi kubbe ve 4 yarım kubbeden oluşan camiinin 88 metre uzunluğunda 4 adet minaresi bulunmaktadır. Bu minarelerin şerefelerine hem merdivenle hem de asansörle çıkılabilmektedir. 4500 m² alan üzerine inşa edilen Kocatepe Camii’nin alt tarafında otopark, ticaret merkezleri, konferans salonu ve kütüphane bulunmaktadır.

Kocatepe Camii, Kızılay’dan kısa bir yürüme mesafesindedir.

20131016_113154

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir