breaking news

Kız Kulesi – İstanbul

Kasım 30th, 2012 | by ozkan

Kız Kulesi, İstanbul’un incilerinden birisi olmakla beraber, başlı başına bir ülkenin kıskanılması için bile yetecek kadar güzelliğe sahip bir yapıdır.

Hakkında o kadar çok rivayet vardır ki, bunlardan bir kısmını özetlemek için bile sanırım bir kitap yazmak gerekir. Marmara Denizinde İstanbul boğazına yakın, Üsküdar’a 200 metre uzaklıkta küçük bir ada üzerinde inşa edilmiş yapıdır.

Şarkılara, filmlere, şiirlere konu olmuştur. Kızkulesi, karşısındaki sahil kenarında nice evlenme tekliflerine ve romantik anlara şahitlik etmiştir, kaç öykünün içerisinde yer almıştır sanırım hesabı tutulacak gibi değildir.

Yapı, Avrupalı tarihçiler tarafından Leander Kulesi olarak kaleme alınmıştır. Yapının orijinal hali M.Ö. 24 yıllarına kadar uzanmaktadır.

Evliya Çelebi, kuleden bahsederken, karadan bir ok atımı kadar uzaklıkta, 80 arşın yüksekliğinde olduğunu belirtmektedir.

Yapının günümüzdeki kısımlarının önemli bir bölümü Fatih Sultan Mehmet dönemine aittir ve restoran olarak hizmet veren yapıya sandallar ile ulaşmak mümkündür.

Yunan döneminde sadece bir mezarın bulunduğu, mezarlık olarak kullanılmış olan ada, Bizans döneminde ise bir süre gümrük istasyonu olarak değerlendirilmiştir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir