breaking news

Kız Kalesi – Mersin

Ekim 17th, 2012 | by ozkan

Kız Kalesi, adını kendisinden alan Kızkalesi beldesinde bulunmaktadır. Mersin ve Silifke arasındaki karayolu üzerinde bulunan kale Mersin’e 60 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Kale bir liman kentinde bulunduğu için çok kez el değiştirmiştir. Nekropol adı verilen alandan çıkartılmış kalıntılardan yola çıkılarak bu civarda ilk yerleşimin Milattan önce 4. yüzyıla ait olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır.

Herodot’un eserlerinde bu kenti Gorges adında Kıbrıslı bir prens tarafından kurulduğunu kaleme almıştır. Kent milattan sonra 72 yılında Roma egemenliğine girmiş ve 450 yıl boyunca Romalıların elinde kalmıştır.

Daha sonra Bizans döneminde Arap istilaları artınca etrafı kuvvetli surlarla çevrilmiştir. Bölge 13. Yüzyılda önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Karamanoğlu İbrahim Bey 1448’de burayı ele geçirmiş ve tekrar kaleyi imar ettirmiştir.

Ören yerinde, başta roma döneminden kalan yollar, kaya mezarlıkları, lahitler, su kemerleri ve sarnıçlar hala ayaktadır.

Kale ve belde Mersin’in turizm simgelerinin en önemli sembollerindendir. Kaleye yabancı turistlerin de ilgisi büyüktür. Asıl amacı denizden gelebilecek saldırıları engellemek olan kaleye sadece bölgedeki kayıkçı motorları ile ulaşılabilmektedir.

One Comment

  1. Selma says:

    Kızkalesi ülkemizin en gözde tatil beldelerinden birisidir, detaylı bilgilere http://www.kizkalesi.net üzerinden de ulaşılabilir. Bu yazıya yer verdiğiniz için teşekkürler sayın admin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir