breaking news

Kaz Dağları – Çanakkale & Balıkesir

Ekim 17th, 2012 | by ozkan

Kaz Dağları’nı biz anlatmakla, sizlerde gezmekle bitiremezsiniz sanırım. Biz yine de özet geçelim ama sizlere tavsiyemiz bol zaman ayırın ve doya doya gezin.

İsim olarak Kaz Dağı veya Kaz Dağları olarak da bilinir. Büyük oranda Biga yarımadası üzerinde olan Dağ, hem Çanakkale hem de Balıkesir ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Dağların üç tane büyük tepesi bulunmaktadır. Bu tepelere Babadağ, Katataş Tepe ve efsanesi ile ünlü olan Sarıkız Tepe olarak isimlendirilmiştir.

En yüksek noktası 1774 metre olan dağ büyük ölçüde ormanlarla kaplıdır. Genelde Kazdağı Köknarı, meşe, kestane, gürgen karaçam oldukça sık karşılaşılan ağaç türleridir.

Kaz Dağı bu kadar önemli bir konumda ve güzellikte olunca birçok medeniyetin ilgisini de haliyle çekmiştir. Bu kadar çok medeniyetin yaşaması da dağa atfedilen birçok inanış ve efsane bulunmaktadır.

Antik dönemlerde, İda adı ile anıldığı bilinmektedir. Bu ismin Giritli Denizcilerden geldiği, Girit’te bulunan ve Zeus’un doğduğuna inanılan İda Dağına atfen bu isimle anıldığı zannedilmektedir.

Adatepe mevkiinde Zeus Altarı adında bir tapınak bulunuyor. Söylentiye göre bu tepede Zeus bir taraftan Afrodit’le sevişirken bir taraftan da savaşları yönetirmiş.

Ayrıca İran’da dahi bilinen bir Sarıkız Efsanesi bulunmaktadır. Bilinen 3 veya 4 farklı Sarıkız Efsanesi bulunmakta, Sarıkız tepesinde de Sarıkız için bir de türbe bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir