breaking news

Kasımiye Medresesi

Şubat 16th, 2013 | by ozkan
Kasımiye Medresesi
Mardin
0

kasımıye medresesiŞehrin güneyinde, Mezopotamya ovasına hakim bir yerde bulunan Kasımiye Medresesi Mardin’in en büyük medrese yapılarındandır. Yapının tarihini belli eden hiçbir yazıt bulunmadığı için yapılış tarihiyle ilgili kesin bir bilgi yoktur.

Buna karşın muhtemelen Artuklu döneminin sonlarında belki de Zinciriye Medresesi’nin hemen sonrasında yapımına başlanmış ancak o dönemde ortaya çıkan Timur istilası ve Akkoyunlu saldırıları nedeniyle inşası yarım kalmıştır. Akkoyunlular döneminde tamamlandığından Cihangir Bey’in oğlu Kasım Bey’in adıyla anılmaktadır.

Zinciriye Medresesinin benzeri anıtsal bir giriş bulunur. Anıtsal kapı yoğun taş işçiliğinden yapıldığı için bugün hayli aşınmıştır. Giriş salonu sonunda yıldız geçişleri olan ve çarkıfelek şeklinde süslemeli kubbe şeklinde alt mekan bulunur.
Giriş salonunun sonunda sağdaki eyvandan devam edince revaklı eyvanlı iki katlı medrese kısmına geçilir. Doğu ve Batı kısmındaki revakların arkasında öğrenci odaları, güneyde ise tek katlı revaklar yer alır. Güneydeki revakların iki yanında bulunan mekanların işlevi konusunda kesin bir bilgi olmamakla birlikte bunlardan birinin içinde bulunan iki sandukadan yola çıkarsak bunların birer türbe yapısı oldukları söylenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir