breaking news

Karkamış

Şubat 15th, 2013 | by ozkan

karkamis-antik

İnsanlığın ve ilk medeniyetlerin Mezopotamya ve Nil Nehri kıyısında kurulduğunu biliyoruz. Bu yerleşimlerden bir tanesi de Karkamış’tır. İ.Ö. 8000 yılından itibaren kesintisiz büyük bir yerleşim alanı olan bu kent aynı zamanda dünyanın en önemli kent merkezlerinden biridir. Bu kent Anadolu, Mezopotamya ve Mısır arasında geçiş merkezi özelliği de taşımaktadır.

Dünya tarihinde ilk kez atlı arabaların savaşlarda kullanıldığı ve tarihte bilinen ilk yazılı antlaşma olan Kadeş Antlaşmasının bu bölgede imzalanması bize gösteriyor ki o günün devletlerinin Karkamış’a sahip olabilmek için mücadele içindedirler.

1876’dan başlayıp 1920’lere kadar süren kazı çalışmaları İngiliz British Museum öncülüğünde yapılmış ve ünlü ajans Lavres’de bu çalışmalarda bulunmuştur. Sayısız arkeolojik kazılarda birçok eser ele geçirilmiştir. Bu eserlerin çoğunluğu British Museum’a götürülmüştür. Bunun yanı sıra Karkamış hakkında 3 cilt olacak şekilde Carhemis isimli bir kitap yayınlanmıştır. Bu kitap sayesinde Karkamış bütün dünya tarafından bilinen ve görülmek istenen bir yer halini almıştır. Ancak hiçbir zaman burada yapılan kazı çalışmaları burayı bir turizm merkezi yapmayı hedeflememiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir