breaking news

Karatepe Aslantaş Milli Parkı

Aralık 19th, 2012 | by ozkan

 aslantasOsmaniye ilinin yakınlarında bulunan Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi; tarihi M.Ö. 8. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Aldığı darbeler sonucunda yıkılıp yakılan bu şehrin kale duvarları 4 metreye varan genişlikte ve 6 metreye varan yüksekliktedir.

 Fırtına tanrısı, güneş tanrısı gibi birçok tanrının hiyerogliflerinin bulunduğu oda girişleri ve kapılarda ayrıca Hitit hiyeroglif ve Finike çivi yazıları bulunmaktadır. İnsan başlı ve aslan gövdeli iki sfenks bulunan kapılarından biri ve kırık parçalarla ekli iki aslan heykeli bulunmaktadır. 1946 yılında keşfedilen bu devasa şehrin kalıntıları taşınarak başka bir yere götürülmemiş ve açık hava müzesi haline getirilmiştir.

 Anadolu’daki birçok ören yerinden farklı olan Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi; Aslantaş Barajı sonrasında üç tarafı baraj gölü ile çevrili ve Andırın Ovası’na hakim bir tepe üzerinde bulunmaktadır.

 Tarihi Kervan yolu üzerinde bulunan bu yerde bulunan bol miktardaki aslan heykelinden dolayı yerli halkın isimlendirmesiyle Aslantaş olarak kalmıştır.

 Adanava Kralı Asitivadas’ın anlatımı ile anlamlı bir kitabeye de sahip olan kale oldukça sağlam bir yapıya sahiptir. Geçmişe ait bu harika eserleri mutlaka sizler de görmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir