breaking news

Karain Mağarası

Aralık 5th, 2012 | by ozkan

 Antalya’nın merkezine 30 km uzaklıkta yer alan ve içinde bulundurduğu ekolojik özellikler nedeniyle Yontma Taş Çağından beri insanların mesken tuttuğu muhteşem bir doğa harikasıdır. Denizden yaklaşık 500 m yükseklikte bulunan Karain Mağarasının etrafında bulunan hayvan ve bitki fosilleri ile insanların ve hayvanların burada uzun yıllardır bulunduğuna dair bir kaynaktır.

Yapılan kazılar sonrasında ele geçen arkeoloji kalıntılar; Antalya müzesinde ve mağaranın yakınındaki Karain Müzesinde sergilenmektedir. Türkiye’de içinde insan yaşayan en büyük mağara olma özelliğine sahip Karain Mağarası; günümüzden 500.000 yıl öncesinde de yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Klasik dönemlerde tapınak olarak kullanılan mağaranın alnı ve dış duvarları üzerinde Grekçe kitabe ve nişler yer almaktadır. Karain Mağarasında bulunan insan kalıntılarının bilinen en eski kalıntılar olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca bulunan arkeolojik sanatsal örnekler de Anadolu sanatının ilk örneklerindendir. Sürekli katmanlaşma özelliğine sahip olan Karain Mağarası içerisinde kazılar devam etmektedir.

Ayrıca doğal ve kültürel özellikleri ile karma sit alanı olup Dünya Miras Listesi’ne adaydır. Bu harika Mağarayı yerli ve yabancı turistler daima ziyaret etmektedir. Sizler de mutlaka görmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir