breaking news

Karaca Mağarası – Gümüşhane

Ekim 17th, 2012 | by ozkan

Yer Gümüşhane ili, Tortul ilçesi, Cebeli Köyü. Karaca Mağarası bir değil birçok yönü ile öne çıkan ülkemizdeki doğal güzelliklerden bir tanesi.

Mağarada sarkıtlar, dikitler, damlataşı şekilleri, sütunlar, org desenli dubarlar, mağara incileri, traverten basamaklar, mağara çiçekleri ile bezenmiş adeta görsel bir şölen sunuyor ziyaretçilerine. Ancak traverten dediğimiz için aklınıza hemen Pamukkale gelmesin. Oradaki travertenler ile buradakiler tam birbirine benzemiyor.

Denizden 1550 metre yükseklikte olması astım hastaları için bulunmaz bir nimet. Birçok solunum yolu hastalıklarına şifa olabilecek güzel bir havası var Mağaranın.

Ulaşım açısından da gayet kolay bir yerde konumlanmış. Sadece 17 km uzaklıkta şehir merkezine ve otomobili bir kenara bırakın otobüsle bile buraya ulaşabilirsiniz.

Karaca Mağarasının hemen yakınında birde kır kahvesi var. İsteyen çayını içebilecekken dinlenme ihtiyacı olanlar için de dinlenme tesisi emrinize amade durumda.

Mağaranın diğer mağaralardan görünenin aksine içerisinde akarsu yok. Traverten havuzlarının oluşturduğu su birikintileri ve birkaç küçük gölcük bulunmakta Mağaranın içerisinde.

Baştan sona 105 metre uzunluğunda olan Mağaranın yüksekliği ise 18 metreyi bulmakta. Toplamda 1500m2 lik bir alanda sahip.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir